Ranking

De fyra ekipage i respektive kategori som har högst poäng på rankinglistan efter fem ridna kval får biljett till finalen i Friends Arena i samband med Sweden International Horse Show.

Rankingen hittar du nedan, samt hos Equipe här.

Unga Hästar

# Ryttare Häst Förening Totalt
1 Johanna DueBoje Mazy Klövenhöj Halmstads Fältrittklubb 120.0
2 Ida-Linn Lundholm Empire Helsingborgs Fältrittklubb 108.0
3 Kristian von Krusenstierna It's Ad Hoc Ågesta Ridklubb 102.0
4 Emilie Nyreröd Floppy Disc Hogsta Dressyrryttare 74.0
4 Anna Svefors Flawless Grevagårdens Ryttarförening 74.0
6 Ebba von Essen Dora (SWB) Flyinge Hästsportklubb 62.0
7 Tinne Vilhelmson Silfvén Etoine Djursholms Ridklubb 34.0
7 Anette Christensson Edwin Lidköpings Ridklubb 34.0
9 Carl Hedin Cabaletta SB (SWB) Särö Ryttarförening 32.0
10 Sara Grönvall Robert De Niro Rånäs Ridklubb 30.0
11 Caroline Darcourt Sankt Erik II (SWB) 1265 Djursholms Ridklubb 16.0
12 Anna Österberg Freo Dressage Club Ridsportförening 14.0
12 Eva Fahlbrink Dexter Flyinge Ryttarförening 14.0
12 Sofie Lexner Danny Black Helsingborgs Fältrittklubb 14.0
12 Sofie Relander Barcelona MW Billdals Ridklubb 14.0
16 Jacob Nörby Sörensen Sheeran Helsingborgs Fältrittklubb 12.0
17 Alexandra Wikner Andersson Hightech Särö Ryttarförening 10.0
18 Stefan Jansson Locatelli (SWB) Kungsbacka Ridklubb 8.0
19 Nina Karlsson Strandagergårds Danoir Ostkustens Dressyrryttare 6.0
19 Amanda Meijer Caruso Klippans Ridklubb 6.0
21 Johan Lundgren Duty Free Norra Älvsborgs Ryttarklubb 4.0
22 Philippa Ral Royal Portrush Sällskapet Segersta Sportryttare 0.0

Unga Ryttare

# Ryttare Häst Förening Totalt
1 Isabella Tovek Happiness 26 Himledalens Ridklubb 108.0
2 Isabella Tovek Sam Donnerhall Himledalens Ridklubb 86.0
3 Alva Lander Herbie Hancock Graftebjerg Hogsta Dressyrryttare 84.0
4 Emma Jönsson Donizetti 39 Särö Ryttarförening 62.0
4 Lina Dolk Languedoc Ågesta Ridklubb 62.0
6 Emelie Aldenfalk Winton Kumla Ridklubb 58.0
7 Emelie Eklund Sambucus Sällskapet Segersta Sportryttare 54.0
8 Emelie Eklund Detroit Sällskapet Segersta Sportryttare 46.0
9 Alice Sederholm Görklintgårds Rock-Hill Strömsholms Ridsportförening 44.0
10 Beata Söderberg Harmony's Fiorano Djursholms Ridklubb 34.0
11 Lina Jönsson Quentin Särö Ryttarförening 28.0
11 Beata Söderberg Heuberger TSF Djursholms Ridklubb 28.0
11 Julia Söderström Cilantro Sällskapet Segersta Sportryttare 28.0
14 Cecilia Bergåkra Primavera Naturlära Hästsällskap 12.0
14 Elin Gustafsson Sportlife Dressage Club Ridsportförening 12.0
16 Hannah Hennix Lawertho Sällskapet Segersta Sportryttare 10.0
17 Jaqueline Lindström Figo Särö Ryttarförening 4.0